Omega - 210.30.42.20.01.002
210.30.42.20.01.002 Seamaster Diver 300M Nekton Edition / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 210.30.42.20.01.002 (aka: 21030422001002) |
| Name: | 210.30.42.20.01.002 Seamaster Diver 300M Nekton Edition / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Minimum price
4 661 €
Maximum price
6 412 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 932 €
Closing price
4 932 €
Relative change
0,00 %
Description
The fourth generation of the Omega Seamaster 300M was introduced at BaselWorld 2018, marking the return of the wave-dial and the introduction of the Co-Axial Master Chronometer caliber 8800. It is available in a number of variations; reference 210.30.42.20.01.002 has a stainless steel case with titanium bezel inlay. It is powered by caliber 8806, and made in partnership with the Nekton foundation.