Omega - 210.30.42.20.01.003
210.30.42.20.01.003 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Swiss Armed Forces
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 210.30.42.20.01.003 (aka: 21030422001003) |
| Name: | 210.30.42.20.01.003 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Swiss Armed Forces |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster Diver 300M ref. 210.30.42.20.01.003 was introduced in 2020 as a limited edition of 50 pieces created for the Swiss Armed Forces. It features a stainless steel case with ceramic bezel insert. Inside ticks the date-less caliber 8806.