Omega - 210.30.44.51.03.002
210.30.44.51.03.002 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 44 Chronograph America's Cup
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 210.30.44.51.03.002 (aka: 21030445103002) |
| Name: | 210.30.44.51.03.002 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 44 Chronograph America's Cup |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster 300M reference 210.30.44.51.03.002 was introduced in celebration of the brand's role as the Official Timekeeper of the 36th America’s Cup. It features a novel 'Chrono Lock' system to secure the chronograph functions when needed, and a regatta countdown indicator ring crafted in red anodized aluminium, also featuring an hour disc underneath the subdial, designed to highlight the vital minute hand during sailing.