Omega - 210.32.42.20.04.001
210.32.42.20.04.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Stainless Steel / White / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 210.32.42.20.04.001 (aka: 21032422004001) |
| Name: | 210.32.42.20.04.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Stainless Steel / White / Rubber |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Minimum price
3 719 €
Maximum price
4 345 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 075 €
Closing price
4 075 €
Relative change
0,00 %
Description
The fourth generation of the Omega Seamaster 300M was introduced at BaselWorld 2018, marking the return of the wave-dial and the introduction of the Co-Axial Master Chronometer caliber 8800. It is available in a number of variations; reference 210.32.42.20.04.001 has a white dial and a black bezel insert; it is fitted with a rubber strap.