Omega - 210.32.42.20.10.001
210.32.42.20.10.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Stainless Steel / Green / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 210.32.42.20.10.001 (aka: 21032422010001) |
| Name: | 210.32.42.20.10.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Stainless Steel / Green / Rubber |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Minimum price
4 108 €
Maximum price
7 831 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 342 €
Closing price
4 342 €
Relative change
0,00 %
Description
The fourth generation of the Omega Seamaster 300M was introduced at BaselWorld 2018, marking the return of the wave-dial . Reference 210.32.42.20.10.001 was added to the collection in 2022. This version of the Seamaster 300M has a stainless steel case and a Green dial.