Omega - 210.55.42.20.99.001
210.55.42.20.99.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Canopus Gold / James Bond 60th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 210.55.42.20.99.001 (aka: 21055422099001) |
| Name: | 210.55.42.20.99.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Canopus Gold / James Bond 60th Anniversary |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Canopus Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Minimum price
123 607 €
Maximum price
127 832 €
Absolute change
0 €
Opening price
127 664 €
Closing price
127 664 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Seamaster 300M 210.55.42.20.99.001 was debuted in 2022 in celebration of the 60th anniversary of James Bond. This watch has a dial made of natural silicium, and a bezel set [treated] natural diamonds in colors that reference the Jamaican flag - the country once the home of James Bond creator Ian Fleming.