Omega - 210.60.42.20.99.001
210.60.42.20.99.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Titanium / Tantalum / Sedna Gold / Grey / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 210.60.42.20.99.001 (aka: 21060422099001) |
| Name: | 210.60.42.20.99.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Titanium / Tantalum / Sedna Gold / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 2500 units |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The fourth generation of the Omega Seamaster 300M was introduced at BaselWorld 2018, marking the return of the wave-dial and the introduction of the Co-Axial Master Chronometer caliber 8800. It is available in a number of variations; one of the more unusual among them being this 210.60.42.20.99.001, which features both a case and bracelet in a combination of titanium, tantalum, and Sedna-gold.