Omega - 210.60.44.51.03.001
210.60.44.51.03.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 44 Chronograph Titanium / Tantalum / Sedna Gold / Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 210.60.44.51.03.001 (aka: 21060445103001) |
| Name: | 210.60.44.51.03.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 44 Chronograph Titanium / Tantalum / Sedna Gold / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 44 Chronograph ref. 210.60.44.51.03.001 was introduced in 2020. Both case and bracelet are done in a combination of titanium, tantalum, and Sedna-gold.