Omega - 210.62.42.20.01.001
210.62.42.20.01.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 James Bond Yellow Gold / Black / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 210.62.42.20.01.001 (aka: 21062422001001) |
| Name: | 210.62.42.20.01.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 James Bond Yellow Gold / Black / Rubber |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 257 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster 300M 210.62.42.20.01.001 is a limited edition of 257 pieces delivered in a set with the 210.22.42.20.01.003. Introduced in 2019, it features a yellow gold case paired with a black ceramic dial and bezel. It is fitted with a black rubber strap. Price listed is for the set of two watches.