Omega - 210.62.44.51.01.001
210.62.44.51.01.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial Chronograph 44 Sedna Gold / Black / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 210.62.44.51.01.001 (aka: 21062445101001) |
| Name: | 210.62.44.51.01.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial Chronograph 44 Sedna Gold / Black / Rubber |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster 300M 210.62.44.51.01.001 was introduced in 2019. It features a Sedna gold case paired with a black ceramic dial and bezel, housing the self-winding caliber 9901. It is fitted with a black rubber strap.