Omega - 210.93.42.20.01.001
210.93.42.20.01.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 James Bond Platinum / Black
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 210.93.42.20.01.001 (aka: 21093422001001) |
| Name: | 210.93.42.20.01.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 James Bond Platinum / Black |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster 300M ref. 210.93.42.20.01.001 has a platinum case and a black enamel dial. Power comes from the self-winding caliber 8807. It is fitted with a black leather strap with platinum stitching and platinum folding clasp.