Omega - 212.30.36.20.04.001
212.30.36.20.04.001 Seamaster Diver 300M Co-Axial 36.25 Stainless Steel / White / Bracelet / Vancouver Olympics
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 212.30.36.20.04.001 (aka: 21230362004001) |
| Name: | 212.30.36.20.04.001 Seamaster Diver 300M Co-Axial 36.25 Stainless Steel / White / Bracelet / Vancouver Olympics |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 2010 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.25 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The ref. 212.30.36.20.04.001 Omega Seamaster 300M was released in honor of the 2010 Vancouver Olympics. It features a white dial and a red bezel inlay; the seconds hand features the Olympic rings acting as counterweight.