Omega - 212.30.41.10.01.001
212.30.41.10.01.001 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Black / Bracelet / SAS SFC
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 212.30.41.10.01.001 (aka: 21230411001001) |
| Name: | 212.30.41.10.01.001 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Black / Bracelet / SAS SFC |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster Diver 300M 212.30.41.10.01.001 is a limited edition of 300 pieces created for the SAS special forces unit of the British Army. It is based on the 2254.50.00, but features a the SAS insignia and Special Forces Communicator on the case back,