Omega - 212.30.41.20.01.001
212.30.41.20.01.001 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 Stainless Steel / Black / Bracelet / James Bond Quantum of Solace
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 212.30.41.20.01.001 (aka: 21230412001001) |
| Name: | 212.30.41.20.01.001 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 Stainless Steel / Black / Bracelet / James Bond Quantum of Solace |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 10007 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Minimum price
3 560 €
Maximum price
5 685 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 296 €
Closing price
4 296 €
Relative change
0,00 %
Description
The ref. 212.30.41.20.01.001 Omega Seamaster 300M was released in 2008 in honor of the Quantum of Solace James Bond movie. It mostly follows the classic 'James Bond' Seamaster look, though it has a flat, black dial and matching bezel. The seconds hand features a 007 counterweight.