Omega - 212.30.41.20.01.004
212.30.41.20.01.004 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 Stainless Steel / Black / Bracelet / SASR
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 212.30.41.20.01.004 (aka: 21230412001004) |
| Name: | 212.30.41.20.01.004 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 Stainless Steel / Black / Bracelet / SASR |
| Limited: | Yes, 279 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Omega Seamaster 212.30.41.20.01.004 is a limited edition of 279 pieces created for the Special Air Service Regiment, a special forces unit of the Australian Army.