Omega - 212.30.41.20.01.005
212.30.41.20.01.005 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 Stainless Steel / Black / Bracelet James Bond 50th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 212.30.41.20.01.005 (aka: 21230412001005) |
| Name: | 212.30.41.20.01.005 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 Stainless Steel / Black / Bracelet James Bond 50th Anniversary |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 11007 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Minimum price
4 149 €
Maximum price
7 656 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 909 €
Closing price
4 909 €
Relative change
0,00 %
Description
The ref. 212.30.41.20.01.005 was released in 2012 in honor of the 50th anniversary of James Bond. It features a black dial decorated with an abundance of 007 logo's. The '50' numeral on the ceramic diving scale is done in red. It is powered by caliber 2507, whose bullet-decorated rotor can be admired through the case back.