Omega - 212.30.42.50.01.001
212.30.42.50.01.001 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41.5 Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 212.30.42.50.01.001 (aka: 21230425001001) |
| Name: | 212.30.42.50.01.001 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41.5 Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The 212.30.42.50.01.001 was launched in 2013 and is powered by the co-axial caliber 3330 chronograph movement. It has a black dial and a black ceramic bezel. Reference: 212.30.42.50.01.001