Omega - 212.62.41.20.04.002
212.62.41.20.04.002 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 White Gold /James Bond Commander's Watch
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 212.62.41.20.04.002 (aka: 21262412004002) |
| Name: | 212.62.41.20.04.002 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 White Gold /James Bond Commander's Watch |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Omega Seamaster Diver 300M 212.62.41.20.04.002 'Commander' was introduced in 2017 as a unique piece to be auctioned by Christie's on October 17th, 2017 . Based on the Seamaster 300M platform, it features a white gold case with LiquidMetal bezel insert in blue with a red insert, and a bright white ceramic dial. It is to be sold including an OMEGA presentation box, certificate, OMEGA 18k white gold bracelet, strap changing tool, naval style pin, and a British Royal Navy Ensign flag from Spectre signed by Daniel Craig.