Omega - 2131.20.00
2131.20.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Yellow Gold / White / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2131.20.00 (aka: 21312000) |
| Name: | 2131.20.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Yellow Gold / White / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Omega Seamaster Diver 300M features a yellow gold case and a matching yellow gold bracelet. The dial is white.