Omega - 2195.25.00
2195.25.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41.5 Chronograph Yellow Gold / Diamond / Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2195.25.00 (aka: 21952500) |
| Name: | 2195.25.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41.5 Chronograph Yellow Gold / Diamond / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Omega Seamaster 300M Chronograph ref. 2194.85.00 features a yellow gold case and matching bracelet. The bezel is set with diamonds, as are the hour markers.