Omega - 2220.80.00
2220.80.00 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2220.80.00 (aka: 22208000) |
| Name: | 2220.80.00 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2006 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The 2220.80.00 is second-generation of the self-winding 'Bond' Seamaster with its wavy, blue dial. As such it is powered by the caliber 2500 which features a co-axial escapement. This is one of the watches worn by Daniel Craig in the 2006 James Bond Casino Royale movie.