Omega - 2226.80.00
2226.80.00 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet / Casino Royale
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2226.80.00 (aka: 22268000) |
| Name: | 2226.80.00 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet / Casino Royale |
| Produced: | 2006 |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | Yes, 10007 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The ref. 2226.80.00 Omega Seamaster Diver 300M Chronometer was made in honor of the Casino Royale movie. Its dial in inspired by the famous gun barrel sequence, while the seconds hand features a 007 counterweight. It is a limited edition of 10.007 pieces.