Omega - 2230.50.00
2230.50.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / White Gold / Black / Non-America's Cup
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2230.50.00 (aka: 22305000) |
| Name: | 2230.50.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / White Gold / Black / Non-America's Cup |
| Produced: | 2001 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The ref. 2230.50.00 is similar to the America's Cup limited edition, though it lacks the logo on the dial. The dial differs from the regular black Seamaster 300M by its surrounded markers.