Omega - 2231.80.00
2231.80.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Titanium / Electric Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2231.80.00 (aka: 22318000) |
| Name: | 2231.80.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Titanium / Electric Blue / Bracelet |
| Produced: | 1993 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Omega Seamaster 300M ref. 2231.80.00 has a titanium case and bracelet. The dial is 'Electric' blue.