Omega - 2232.30.00
2232.30.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Titanium / Grey / Bracelet / 150th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2232.30.00 (aka: 22323000) |
| Name: | 2232.30.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Titanium / Grey / Bracelet / 150th Anniversary |
| Produced: | 1993 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Omega Seamaster 300M ref. 2232.30.00 has a titanium case with a white gold bezel insert. The dial is grey. It was made to celebrate Omega's 150th anniversary.