Omega - 2233.50.00
2233.50.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / White Gold / Black / Panama
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2233.50.00 (aka: 22335000) |
| Name: | 2233.50.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / White Gold / Black / Panama |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Seamaster 300M ref. 2233.50.00 is a limited edition of 100 pieces created in 2003 in honor of the 100th anniversary of the Republic of Panama, featuring a case back referring to this occassion. Based on the ref. 2230.50.00, it furtermore features a white gold bezel inlay with raised numerals and a black dial.