Omega - 2251.80.00
2251.80.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet / Japan
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2251.80.00 (aka: 22518000) |
| Name: | 2251.80.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet / Japan |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The reference 2251.80.00 is a full-size, automatic version of the iconic 300M Seamaster Diver. It has a stainless steel case of 41mm, a black dial, and an engraved divers bezel. It was created for the Japanese market. It was also available in black as ref. 2251.50.00. Seamaster ref: 2251.80.00