Omega - 2255.50.00
2255.50.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Black / Bracelet / Maccabiah
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2255.50.00 (aka: 22555000) |
| Name: | 2255.50.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Black / Bracelet / Maccabiah |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 118 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The ref. 2254.50.00 Omega Seamaster 300m is a limited edition of 118 pieces created for the 2009 Maccabiah games. It features a special case back with the logo of the games. The Speedmaster-style bracelet features a special engraving on the clasp.