Omega - 2256.80.00
2256.80.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Electric Blue / Bracelet / Ian Thorpe
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2256.80.00 (aka: 22568000) |
| Name: | 2256.80.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Electric Blue / Bracelet / Ian Thorpe |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster 300M 2256.80.00 is a limited edition of 100 pieces created in honor of Ian Thorpe. It features an 'electric' blue dial and a stainless steel, engraved divers style bezel inlay, and a special case back. It is fitted with the Speedmaster style bracelet.