Omega - 2261.50.00
2261.50.00 Seamaster Diver 300M Quartz 41 Stainless Steel / Black / Bracelet / Japan
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2261.50.00 (aka: 22615000) |
| Name: | 2261.50.00 Seamaster Diver 300M Quartz 41 Stainless Steel / Black / Bracelet / Japan |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Omega Seamaster 300M Quartz ref. 2261.50.00 was created for the Japanese market. It features a distinct dial & hand combination, which is paired with an engraved divers bezel. The case measures 41 millimeters across. It was available with either black or blue dial.