Omega - 2352.80.00
2352.80.00 Seamaster Diver 300M Automatic 36.25 Stainless Steel / Yellow Gold / Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2352.80.00 (aka: 23528000) |
| Name: | 2352.80.00 Seamaster Diver 300M Automatic 36.25 Stainless Steel / Yellow Gold / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.25 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
This unusual version of the classic Seamaster 300M Chronometer has a two-tone case and bracelet paired with a blue dial.