Omega - 2531.86.00
2531.86.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet / Non-Chronometer
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2531.86.00 (aka: 25318600) |
| Name: | 2531.86.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet / Non-Chronometer |
| Produced: | 1993 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The ref. 2531.86.00 is a non-chronometer rated version of the 2531.80.00. This version is powered by caliber 1106, which is identical to the 1120 save for the Chronometer rating.