Omega - 2532.80.00
2532.80.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2532.80.00 (aka: 25328000) |
| Name: | 2532.80.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 1993 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The classic Bond Seamaster, but featuring a stainless steel bezel insert instead of the more common blue aluminum insert.