Omega - 2533.50.00
2533.50.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / White Gold / Black / Bracelet / America's Cup
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2533.50.00 (aka: 25335000) |
| Name: | 2533.50.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / White Gold / Black / Bracelet / America's Cup |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | Yes, 9999 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The ref. 2533.50.00 Seamaster Diver 300M Chronometer America's Cup was released in 2000 in honor of the America's Cup regatta. It features a stainless steel case, a white gold bezel inlay and a stainless steel bracelet. It was also available with leather strap as reference 2833.50.91.