Omega - 2537.80.00
2537.80.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet / James Bond 40th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2537.80.00 (aka: 25378000) |
| Name: | 2537.80.00 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Blue / Bracelet / James Bond 40th Anniversary |
| Produced: | 2002 |
| Produced: | 2003 |
| Limited: | Yes, 10007 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The ref. 2537.80.00 was released in 2002 in honor of both the release of Die Another Day and the 40th anniversary of James Bond. Its dial features an abundance of 007 logo's, while the the caseback is inspired by the gun barrel sequence.