Omega - 2833.50.91
2833.50.91 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / White Gold / Black / Leather / America's Cup
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2833.50.91 (aka: 28335091) |
| Name: | 2833.50.91 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / White Gold / Black / Leather / America's Cup |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | Yes, 9999 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The ref. 2833.50.91 Seamaster Diver 300M Chronometer America's Cup was released in 2000 in honor of the America's Cup regatta. It features a stainless steel, a white gold bezel inlay and a leather strap. It was also available with stainless steel bracelet as reference 2533.50.00.