Omega - 2836.50.91
2836.50.91 Seamaster Diver 300M Automatic 36.25 Stainless Steel / White Gold / Black / Leather
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2836.50.91 (aka: 28365091) |
| Name: | 2836.50.91 Seamaster Diver 300M Automatic 36.25 Stainless Steel / White Gold / Black / Leather |
| Produced: | 2001 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.25 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster 2836.50.91 features a full-size stainless steel case with a white gold bezel with raised numerals. It is fitted with a rubber strap.