Omega - 2920.80.91
2920.80.91 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 Stainless Steel / Blue / Rubber
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2920.80.91 (aka: 29208091) |
| Name: | 2920.80.91 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41 Stainless Steel / Blue / Rubber |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The ref. 2920.80.91 is similar to the regular 'James Bond' automatic version of the Seamaster 300m, though it is fitted with a rubber strap.