Omega - 2921.80.91
2921.80.91 Seamaster Diver 300M Quartz 41 Stainless Steel / Blue / SwissTiming
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2921.80.91 (aka: 29218091) |
| Name: | 2921.80.91 Seamaster Diver 300M Quartz 41 Stainless Steel / Blue / SwissTiming |
| Produced: | 2008 |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | Yes, 288 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Based on the 2221.80.00 , the 29218091 is a limited edition of 288 pieces created for SwissTiming and their participation in the 2008 Beijing Olympics.