Omega - 2991.80.93
2991.80.93 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Titanium / Blue
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 2991.80.93 (aka: 29918093) |
| Name: | 2991.80.93 Seamaster Diver 300M Automatic 41 Titanium / Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Seamaster 300M 2991.80.93 is a rare variation with a titanium case, blue dial, and blue ridged rubber strap. It is powered by Omega / ETA's caliber 1120.