Omega - 522.21.42.20.04.001
522.21.42.20.04.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Paris 2024 Olympics
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 522.21.42.20.04.001 (aka: 52221422004001) |
| Name: | 522.21.42.20.04.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Paris 2024 Olympics |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster Diver 300M reference 522.21.42.20.04.001 is a special edition created to mark the one-year countdown year until the 2024 Paris Olympics. This Seamaster 300M has a stainless steel case. The uni-directional revolving bezel has a Moonshine Gold insert. The laser-engraved dial is made of white ceramic with a matte finish with polished waves in positive relief. On the date display at 6 o’clock, OMEGA has cleverly used the Paris 2024 typography to inscribe the numbers in black, while the central seconds hand carries a small yet visible Paris 2024 emblem.