Omega - 522.30.41.20.01.001
522.30.41.20.01.001 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41.5 Stainless Steel / Black / Bracelet / Olympic Collection Rio
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 522.30.41.20.01.001 (aka: 52230412001001) |
| Name: | 522.30.41.20.01.001 Seamaster Diver 300M Co-Axial 41.5 Stainless Steel / Black / Bracelet / Olympic Collection Rio |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 3016 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Omega Seamaster 300M 522.30.41.20.01.001 was introduced at BaselWorld 2016 in anticipation of the 2016 Rio de Janeiro Olympic games. The numerals on its bezel are painted in the Olympic colours; the wave pattern on its dial is reminiscent of earlier Seamasters, but is actually inspired by the famous Rio Calçadão de Copacabana. The Omega 522.30.41.20.01.001 is limited to 3.016 pieces.