Omega - 522.30.42.20.03.001
522.30.42.20.03.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Beijing 2022 Olympic Winter Games
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 522.30.42.20.03.001 (aka: 52230422003001) |
| Name: | 522.30.42.20.03.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Beijing 2022 Olympic Winter Games |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Minimum price
4 369 €
Maximum price
5 496 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 595 €
Closing price
4 595 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega Seamaster Diver 300M reference 522.30.42.20.03.001 was introduced in 2021 in anticipation of the 2022 Beijing Olympic Winter Games. This Seamaster 300m has a stainless steel case with titanium bezel inlay, and a blue ceramic dial highlighted by the Olympic colors.