Omega - 522.30.42.20.04.001
522.30.42.20.04.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Tokyo 2020 Olympics
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
| Reference: | 522.30.42.20.04.001 (aka: 52230422004001) |
| Name: | 522.30.42.20.04.001 Seamaster Diver 300M Master Co-Axial 42 Tokyo 2020 Olympics |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster Diver 300M reference 522.30.42.20.04.001 is a special edition intended for the 2020 Tokyo Olympics, though both the Olympics as well as the release of the watch were postponed. As such, the watch was not released until April of 2021. This Seamaster 300M feature a stainless steel case with blue ceramic bezel, and a white ceramic dial with contrasting blue hands and markers.