Omega - 215.18.40.20.01.001
215.18.40.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 39.5 Master Chronometer Stainless Steel / Diamond / Black / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.18.40.20.01.001 (aka: 21518402001001) |
| Name: | 215.18.40.20.01.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 39.5 Master Chronometer Stainless Steel / Diamond / Black / Alligator |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Planet Ocean 600M Co-Axial 39.5 Master Chronometer reference 215.18.40.20.01.001 was introduced at BaselWorld 2016, as part of the third generation of Planet Ocean models. It is powered by the Master Co-Axial caliber 8800, which is housed in a case of 39.5mm - a new size for the Planet Ocean family. The dial is made of black ceramic; its bezel is diamond-set.