Omega - 215.30.40.20.03.002
215.30.40.20.03.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 39.5 Master Chronometer Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.30.40.20.03.002 (aka: 21530402003002) |
| Name: | 215.30.40.20.03.002 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 39.5 Master Chronometer Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean {WATCH_REF] debuted in {RELEASE_YEAR]. This Planet Ocean has a stainless steel case with ceramic bezel insert, and a new 'Summer' blue dial.