Omega - 215.30.44.21.01.003
215.30.44.21.01.003 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Stainless Steel / Black / Bracelet / NOCS
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.30.44.21.01.003 (aka: 21530442101003) |
| Name: | 215.30.44.21.01.003 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Stainless Steel / Black / Bracelet / NOCS |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 77 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
4 792 €
Maximum price
6 008 €
Absolute change
0 €
Opening price
5 866 €
Closing price
5 866 €
Relative change
0,00 %
Description
The Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer reference 215.30.44.21.01.003 is a limited edition of 77 pieces created for the Nucleo Operativo Centrale di Sicurezza (NOCS), a tactical unit of the Polizia di Stato of Italy. It is based on the 215.30.44.21.01.001, which was introduced at BaselWorld 2016 as part of the third generation of Planet Ocean models. It is powered by the Master Co-Axial caliber 8900, which is housed in a case of 43.5mm - a size previously only available in the GMT model. The dial is made of black ceramic, as is its bezel. It features a special case back.