Omega - 215.30.44.21.03.001
215.30.44.21.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.30.44.21.03.001 (aka: 21530442103001) |
| Name: | 215.30.44.21.03.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Minimum price
3 484 €
Maximum price
5 657 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 908 €
Closing price
4 908 €
Relative change
0,00 %
Description
The Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer reference 215.30.44.21.03.001 was introduced at BaselWorld 2016, as part of the third generation of Planet Ocean models. It is powered by the Master Co-Axial caliber 8900, which is housed in a case of 43.5mm - a size previously only available in the GMT model. The dial is made of blue ceramic, as is its bezel.