Omega - 215.30.44.21.03.003
215.30.44.21.03.003 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.30.44.21.03.003 (aka: 21530442103003) |
| Name: | 215.30.44.21.03.003 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 60 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean 600M ref. 215.30.44.21.03.003 is a limited edition of 60 pieces. Based on the template provided by ref. 215.30.44.21.03.001, the changes made and its raison d'être are currently unknown.