Omega - 215.30.44.21.04.001
215.30.44.21.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Stainless Steel / White / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
| Reference: | 215.30.44.21.04.001 (aka: 21530442104001) |
| Name: | 215.30.44.21.04.001 Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer Stainless Steel / White / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 600.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Arrow |
Description
The Planet Ocean 600M Co-Axial 43.5 Master Chronometer reference 215.30.44.21.04.001 was added to the collection in 2019. This watch is powered by the Master Co-Axial caliber 8900, which is housed in a case of 43.5mm. The dial is made of white ceramic, while the bezel is orange.